2019-20 OUA Men's Basketball Schedule

Date Away Home Notes Status Links
August
08/07/2019 South Florida # 69 Carleton 78 (Place Bell @ Laval, QC) Final
08/17/2019 UAlbany # 69 Ottawa 82 Exhibition - Montpetit Hall Final
 
September
09/26/2019 Waterloo # 85 Nipissing 47 Laurentian Pre-Season Tournament @ Ben Avey Gym Final
09/27/2019 Saint Mary's # 88 York 75 Stu Aberdeen Tournament @ at Acadia University Final
  Western # 75 Bishop's 84 Laurentian Pre-Season Tournament @ Ben Avery Gym Final
  Waterloo # 74 Laurentian 98 Laurentian Pre-Season Tournament Final
  Queen's # 65 Concordia 55 Final
  Redeemer # 71 McMaster 101 Final
09/28/2019 Waterloo # 72 Bishop's 88 Laurentian Pre-Season Tournament @ Ben Avery Gym Final
  York # 72 Acadia 101 (Pre-Season) - Stu Aberdeen Tournament Final
  Ottawa # 72 Concordia 53 Exhibition - Concordia Gym Final
  Laurentian # 80 Western 74 Laurentian Pre-Season Tournament Final
  Queen's # 82 UQAM 91 @ centre sportif Final
09/29/2019 York # 74 Manitoba 73 Stu Aberdeen Tournament @ Stu Aberdeen Court Final
  Nipissing # 56 Western 100 Laurentian Pre-Season Tournament @ Ben Avery Gym Final
  Bishop's # 81 Laurentian 84 Laurentian Pre-Season Tournament Final - OT
 
October
10/03/2019 Winnipeg # 88 Lakehead 63 Final
10/04/2019 Winnipeg # 85 Lakehead 105 Final
  McGill # 76 Toronto 70 Final
  Ottawa # 66 UPEI 52 (Pre-season) Mickey Place Tournament @ UPEI Final
  Concordia # 76 Guelph 81 Exhibition - Guelph Gryphons Athletic Centre Final
  Algoma # 77 Laurentian 107 Ben Avery Gym Final
  York # 80 Ontario Tech 57 Exhibition - Campus Recreation & Wellness Centre Final
10/05/2019 Saint Mary's # 76 Ottawa 82 (Pre-season) Mickey Place Tournament @ UPEI @ UPEI Sports Centre Final
  McGill # 90 York 74 Final
  Dalhousie # 82 Windsor 63 @ Brock Tournament Final
  Concordia # 82 Ontario Tech 58 Exhibition - Campus Recreation & Wellness Centre Final
  Seneca # 66 McMaster 94 Final
10/06/2019 Cape Breton # 53 Ottawa 82 (Pre-season) Mickey Place Tournament @ UPEI @ Chi Wan Young Sport Centre Final
  Brock # 50 Dalhousie 65 Final
10/10/2019 Mercyhurst # 75 Toronto 70 Final
10/11/2019 Guelph # 90 UBC 96 @ Calgary, AB Final
  Nipissing # 77 Concordia 84 @ Concordia University Final
  Regina # 88 McMaster 100 Final
  Ontario Tech # 59 Alberta 93 Final
10/12/2019 Nipissing # 69 Memorial 80 @ Concordia University Final
  Dalhousie # 75 Ryerson 56 Final
  Ontario Tech # 81 Lethbridge 97 Final
10/13/2019 Saskatchewan # 83 Nipissing 55 Concordia Classic Final
  Dalhousie # 79 York 57 Final
  Mercyhurst # 81 McMaster 84 Final
  Ontario Tech # 76 MacEwan 100 Non-conference Final
10/17/2019 Calgary # 64 Laurier 44 Naismith Classic @ PAC Final
  UPEI # 105 McMaster 93 @ Rouge et Or Invitational Final
  Ottawa # 84 Queen's 64 Tindall Invitational Tournament @ Queen's ARC Final
  Lakehead # 85 Laurentian 70 @ U of S Huskies Tournament Final
  UBC # 74 Waterloo 87 Naismith Classic Final
10/18/2019 Brock # 82 McGill 59 Exhibition at Love Competition Hall (@ McGill) Final
  Laurier # 95 UBC 92 Naismith Classic Final
  McMaster # 77 Dalhousie 93 @ ULAVAL Final
  Regina # 86 Ottawa 89 Tindall Invitational Tournament @ Queen's ARC Final
  Waterloo # 88 UNBC 75 Naismith Classic Final
  Acadia # 55 Carleton 107 House Loughton Tournament Final
  Juniata College # 51 Guelph 75 Exhibition - Guelph Gryphons Athletics Centre Final
  Laurentian # 89 Mount Royal 103 @ U of S Huskies Tournament Final
  Memorial # 72 Queen's 80 Tindall Invitational Tournament @ Queen's ARC Final - OT
10/19/2019 Toronto # 109 Acadia 80 House Loughton Tournament @ Ravens' Nest Final
  Ottawa # 93 Memorial 60 Tindall Invitational Tournament @ Queen's ARC Final
  Brock # 66 UQAM 60 Final
  UNBC # 54 Western 82 Naismith Classic Final
  Laurentian # 60 Saskatchewan 73 @ U of S Huskies Tournament Final
  Regina # 81 Queen's 75 Tindall Invitational Tournament @ Queen's ARC Final
  Indiana Wesleyan # 103 Guelph 90 Exhibition - Guelph Gryphons Athletic Centre Final
  Calgary # 88 Waterloo 68 Naismith Classic Final
10/23/2019 Toronto * 54 Laurier 72 Athletic Complex Gym Final
  Western * 76 Windsor 73 St. Denis Centre Final
10/24/2019 York * 67 Ryerson 80 Mattamy Athletic Centre Final
10/25/2019 Bishop's # 78 Ottawa 64 Exhibition - Montpetit Hall Final
  McMaster * 108 Lakehead 110 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Queen's * 90 Nipissing 56 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  Ontario Tech * 57 Laurentian 90 Ben F. Avery Gymnasium Final
10/26/2019 McGill # 62 Ottawa 93 Exhibition - Montpetit Hall Final
  Algoma * 74 York 72 Tait McKenzie Centre Final
  McMaster * 79 Lakehead 76 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Ontario Tech * 73 Nipissing 86 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  Queen's * 82 Laurentian 86 Ben F. Avery Gymnasium Final
  Laurier * 78 Windsor 65 St. Denis Centre Final
  Waterloo * 83 Western 93 Alumni Hall Final
  Ryerson * 62 Brock 65 Bob Davis Gym Final
10/30/2019 McMaster * 74 Brock 72 Bob Davis Gym Final
 
November
11/01/2019 Guelph * 70 Queen's 88 Athletics & Recreation Centre Final
  Western * 90 Algoma 59 George Leach Centre Final
  Toronto * 87 York 88 Tait McKenzie Centre Final - OT
  Windsor * 81 Laurentian 78 Ben F. Avery Gymnasium Final
  Lakehead * 79 Ryerson 77 Mattamy Athletic Centre Final
  Waterloo * 54 Carleton 110 Raven's Nest Final
  Laurier * 72 Ottawa 80 Montpetit Hall Final
11/02/2019 York * 71 Guelph 96 Guelph Gryphons Athletic Centre Final
  Brock * 66 Toronto 70 Goldring Centre Final
  Waterloo * 62 Ottawa 90 Montpetit Hall Final
  Laurier * 52 Carleton 85 Raven's Nest Final
  Windsor * 83 Nipissing 72 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  Lakehead * 79 Ryerson 75 Mattamy Athletic Centre Final
  Western * 116 Algoma 67 George Leach Centre Final
11/03/2019 Queen's * 83 Ontario Tech 61 Campus Recreation & Wellness Centre Final
11/06/2019 Laurier * 92 York 84 Tait McKenzie Centre Final
11/08/2019 Algoma * 53 McMaster 83 Burridge Gymnasium Final
  Carleton * 100 Queen's 76 Athletics & Recreation Centre Final
  Waterloo * 68 Lakehead 79 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Ottawa * 91 Ontario Tech 60 Campus Recreation & Wellness Centre Final
  Guelph * 67 Brock 76 Bob Davis Gym Final
  Western * 70 Laurentian 84 Ben F. Avery Gymnasium Final
  Windsor * 75 Ryerson 78 Mattamy Athletic Centre Final
11/09/2019 Guelph * 75 McMaster 95 Burridge Gymnasium Final
  Laurier * 79 Lakehead 99 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Windsor * 80 Toronto 74 Goldring Centre Final
  Ottawa * 92 Queen's 63 Athletics & Recreation Centre Final
  Algoma * 56 Brock 92 Bob Davis Gym Final
  Western * 72 Nipissing 92 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  Carleton * 99 Ontario Tech 69 Campus Recreation & Wellness Centre Final
11/10/2019 Waterloo * 70 York 69 Tait McKenzie Centre Final
  Nipissing * 56 Laurentian 90 Ben F. Avery Gymnasium Final
11/15/2019 York * 81 Toronto 95 Goldring Centre Final
  Ontario Tech * 68 Windsor 82 St. Denis Centre Final
  Lakehead * 74 Brock 73 Bob Davis Gym Final
  Ottawa * 88 Guelph 70 Guelph Gryphons Athletic Centre Final
  Laurentian * 90 Waterloo 85 Physical Activities Complex Final
  Queen's * 76 Western 81 Alumni Hall Final
  Nipissing * 56 Laurier 83 Athletic Complex Gym Final
  Carleton * 98 Algoma 74 George Leach Centre Final
11/16/2019 Toronto * 77 McMaster 82 Burridge Gymnasium Final
  Ryerson * 93 York 65 Tait McKenzie Centre Final
  Queen's * 91 Windsor 88 St. Denis Centre Final - OT
  Nipissing * 70 Waterloo 68 Physical Activities Complex Final
  Ontario Tech * 67 Western 106 Alumni Hall Final
  Lakehead * 68 Brock 75 Bob Davis Gym Final
  Laurentian * 84 Laurier 69 Athletic Complex Gym Final
11/17/2019 Ottawa * 88 Algoma 67 George Leach Centre Final
  Carleton * 94 Guelph 81 Guelph Gryphons Athletic Centre Final
11/20/2019 Western * 92 Waterloo 56 Physical Activities Complex Final
  Ryerson * 99 Ontario Tech 54 Campus Recreation & Wellness Centre Final
  Guelph * 82 Laurier 68 Athletic Complex Gym Final
11/22/2019 Lakehead * 69 Carleton 80 Raven's Nest Final
  Windsor * 86 Algoma 95 George Leach Centre Final
  Toronto * 65 Queen's 94 Athletics & Recreation Centre Final
  McMaster * 85 Laurentian 97 Ben F. Avery Gymnasium Final
  Brock * 83 Nipissing 74 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  York * 75 Ottawa 100 Montpetit Hall Final
11/23/2019 Western * 74 Laurier 73 Athletic Complex Gym Final
  Waterloo * 69 Guelph 101 Guelph Gryphons Athletic Centre Final
  Windsor * 90 Algoma 81 George Leach Centre Final
  Lakehead * 80 Ottawa 73 Montpetit Hall Final
  Toronto * 97 Ontario Tech 82 Campus Recreation & Wellness Centre Final
  McMaster * 90 Nipissing 86 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  York * 44 Carleton 129 Raven's Nest Final
  Ryerson * 73 Queen's 82 Athletics & Recreation Centre Final
  Brock * 86 Laurentian 99 Ben F. Avery Gymnasium Final
11/27/2019 Toronto * 80 Ryerson 73 Mattamy Athletic Centre Final
  Laurier * 80 Western 90 Alumni Hall Final
  Guelph * 77 Windsor 98 St. Denis Centre Final
11/29/2019 Ontario Tech * 71 Queen's 97 Athletics & Recreation Centre Final
  York * 83 Lakehead 85 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Nipissing * 71 Ottawa 86 Montpetit Hall Final
  Brock * 64 McMaster 81 Burridge Gymnasium Final
  Algoma * 78 Waterloo 83 Physical Activities Complex Final
  Laurentian * 56 Carleton 87 Raven's Nest Final
11/30/2019 Ryerson * 77 Laurier 62 Athletic Complex Gym Final
  Western * 89 Guelph 78 Guelph Gryphons Athletic Centre Final
  McMaster * 88 Toronto 84 Goldring Centre Final
  Nipissing * 38 Carleton 116 Raven's Nest Final
  York * 63 Lakehead 91 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Algoma * 59 Waterloo 86 Physical Activities Complex Final
  Laurentian * 65 Ottawa 74 Montpetit Hall Final
 
December
12/04/2019 Ottawa * 65 Carleton 69 Raven's Nest Final
 
January
01/08/2020 Guelph *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 8:00 PM EST
  Ryerson *   McMaster   Burridge Gymnasium 8:00 PM EST
  Brock *   York   Tait McKenzie Centre 8:00 PM EST
  Waterloo *   Laurier   Athletic Complex Gym 8:00 PM EST
01/10/2020 Ottawa *   Laurentian   Ben F. Avery Gymnasium 8:00 PM EST
  Western *   Toronto   Goldring Centre 8:00 PM EST
  Carleton *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 8:00 PM EST
01/11/2020 Western *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 2:00 PM EST
  Guelph *   Waterloo   Physical Activities Complex 3:00 PM EST
  Windsor *   Laurier   Athletic Complex Gym 4:00 PM EST
  McMaster *   York   Tait McKenzie Centre 8:00 PM EST
  Toronto *   Brock   Bob Davis Gym 8:00 PM EST
  Algoma *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 8:00 PM EST
  Ottawa *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 8:00 PM EST
  Carleton *   Laurentian   Ben F. Avery Gymnasium 8:00 PM EST
01/13/2020 Algoma *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 1:00 PM EST
01/15/2020 Windsor *   McMaster   Burridge Gymnasium 8:00 PM EST
  Western *   Brock   Bob Davis Gym 8:00 PM EST
  Laurier *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 8:00 PM EST
  Ryerson *   Waterloo   Physical Activities Complex 8:00 PM EST
01/17/2020 Queen's *   Ottawa   Montpetit Hall 8:00 PM EST
  Laurentian *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 8:00 PM EST
  Ontario Tech *   Carleton   Raven's Nest 8:00 PM EST
  Toronto *   Waterloo   Physical Activities Complex 8:00 PM EST
  Lakehead *   Algoma   George Leach Centre 8:00 PM EST
01/18/2020 Western *   McMaster   Burridge Gymnasium 2:00 PM EST
  Ryerson *   Toronto   Goldring Centre 8:00 PM EST
  Ontario Tech *   Ottawa   Montpetit Hall 8:00 PM EST
  Windsor *   Brock   Bob Davis Gym 8:00 PM EST
  Queen's *   Carleton   Raven's Nest 8:00 PM EST
01/19/2020 Lakehead *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 2:00 PM EST
01/22/2020 Waterloo *   Windsor   St. Denis Centre 8:00 PM EST
  Guelph *   Western   Alumni Hall 8:00 PM EST
01/24/2020 Nipissing *   York   Tait McKenzie Centre 1:00 PM EST
  Algoma *   Laurier   Athletic Complex Gym 8:00 PM EST
  Ontario Tech *   Brock   Bob Davis Gym 8:00 PM EST
  Queen's *   McMaster   Burridge Gymnasium 8:00 PM EST
  Ottawa *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 8:00 PM EST
  Carleton *   Toronto   Goldring Centre 8:00 PM EST
  Laurentian *   Lakehead   CJ Sanders Fieldhouse 8:00 PM EST
01/25/2020 Algoma *   Laurier   Athletic Complex Gym 3:00 PM EST
  Windsor *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 3:00 PM EST
  Nipissing *   Lakehead   CJ Sanders Fieldhouse 8:00 PM EST
  Ottawa *   Toronto   Goldring Centre 8:00 PM EST
  Laurentian *   York   Tait McKenzie Centre 8:00 PM EST
  Queen's *   Brock   Bob Davis Gym 8:00 PM EST
  Carleton *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 8:00 PM EST
  Ontario Tech *   McMaster   Burridge Gymnasium 8:00 PM EST
01/29/2020 York *   Brock   Bob Davis Gym 8:00 PM EST
  McMaster *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 8:00 PM EST
01/31/2020 Lakehead *   Toronto   Goldring Centre 8:00 PM EST
  Ottawa *   Windsor   St. Denis Centre 8:00 PM EST
  Laurier *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 8:00 PM EST
  Waterloo *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 8:00 PM EST
  Guelph *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 8:00 PM EST
  Algoma *   Laurentian   Ben F. Avery Gymnasium 8:00 PM EST
  Carleton *   Western   Alumni Hall 8:00 PM EST
 
February
02/01/2020 York *   McMaster   Burridge Gymnasium 3:00 PM EST
  Algoma *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 8:00 PM EST
  Carleton *   Windsor   St. Denis Centre 8:00 PM EST
  Guelph *   Laurentian   Ben F. Avery Gymnasium 8:00 PM EST
  Lakehead *   Toronto   Goldring Centre 8:00 PM EST
  Laurier *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 8:00 PM EST
  Brock *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 8:00 PM EST
  Waterloo *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 8:00 PM EST
  Ottawa *   Western   Alumni Hall 8:00 PM EST
02/05/2020 Ryerson *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 7:00 PM EST
  McMaster *   Laurier   Athletic Complex Gym 7:00 PM EST
02/07/2020 Lakehead *   Western   Alumni Hall 11:00 AM EST
  York *   Windsor   St. Denis Centre 8:00 PM EST
  Toronto *   Algoma   George Leach Centre 8:00 PM EST
  Laurentian *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 8:00 PM EST
  Nipissing *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 8:00 PM EST
  Brock *   Laurier   Athletic Complex Gym 8:00 PM EST
  McMaster *   Waterloo   Physical Activities Complex 8:00 PM EST
  Carleton *   Ottawa   Capital Hoops Classic - The Arena at TD Place 8:00 PM EST
02/08/2020 Brock *   Waterloo   Physical Activities Complex 2:00 PM EST
  Nipissing *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 8:00 PM EST
  York *   Western   Alumni Hall 8:00 PM EST
  Laurentian *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 8:00 PM EST
  Lakehead *   Windsor   St. Denis Centre 8:00 PM EST
02/09/2020 Toronto *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 3:00 PM EST
  Ryerson *   Algoma   George Leach Centre 3:00 PM EST
02/12/2020 Ontario Tech *   York   Tait McKenzie Centre 8:00 PM EST
02/14/2020 Brock *   Ottawa   Montpetit Hall 8:00 PM EST
  Guelph *   Algoma   George Leach Centre 8:00 PM EST
  Ontario Tech *   Lakehead   CJ Sanders Fieldhouse 8:00 PM EST
  Nipissing *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 8:00 PM EST
  Queen's *   York   Tait McKenzie Centre 8:00 PM EST
  Laurentian *   Toronto   Goldring Centre 8:00 PM EST
  McMaster *   Carleton   Raven's Nest 8:00 PM EST
  Windsor *   Waterloo   Physical Activities Complex 8:00 PM EST
02/15/2020 Windsor *   Western   Alumni Hall 5:00 PM EST
  Brock *   Carleton   Raven's Nest 8:00 PM EST
  Laurentian *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 8:00 PM EST
  Queen's *   Lakehead   CJ Sanders Fieldhouse 8:00 PM EST
  Laurier *   Waterloo   Physical Activities Complex 8:00 PM EST
  Guelph *   Algoma   George Leach Centre 8:00 PM EST
  McMaster *   Ottawa   Montpetit Hall 8:00 PM EST
  Nipissing *   Toronto   Goldring Centre 8:00 PM EST
# Exhibition
* Conference