2019-20 OUA Women's Basketball Schedule

Date Away Home Notes Status Links
October
10/23/2019 Western * 68 Windsor 94 St. Denis Centre Final
  Toronto * 50 Laurier 52 Athletic Complex Gym Final
10/24/2019 York 59 Ryerson 77 Mattamy Athletic Centre Final
10/25/2019 Ontario Tech * 48 Laurentian 68 Ben F. Avery Gymnasium Final
  Queen's * 92 Nipissing 53 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  McMaster * 80 Lakehead 55 CJ Sanders Fieldhouse Final
10/26/2019 Algoma * 49 York 71 Tait McKenzie Centre Final
  Ontario Tech * 58 Nipissing 80 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  Waterloo * 51 Western 74 Alumni Hall Final
  Laurier * 60 Windsor 79 St. Denis Centre Final
  Ryerson * 58 Brock 68 Bob Davis Gym Final
  McMaster * 67 Lakehead 65 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Queen's * 76 Laurentian 73 Ben F. Avery Gymnasium Final
10/30/2019 McMaster * 61 Brock 75 Bob Davis Gym Final
 
November
11/01/2019 Guelph * 78 Queen's 73 Athletics & Recreation Centre Final
  Lakehead * 63 Ryerson 94 Mattamy Athletic Centre Final
  Windsor * 65 Laurentian 61 Ben F. Avery Gymnasium Final
  Western * 67 Algoma 43 George Leach Centre Final
  Laurier * 50 Ottawa 87 Montpetit Hall Final
  Toronto * 39 York 74 Tait McKenzie Centre Final
  Waterloo * 45 Carleton 74 Raven's Nest Final
11/02/2019 Laurier * 59 Carleton 60 Raven's Nest Final
  Western * 70 Algoma 59 George Leach Centre Final
  Brock * 78 Toronto 59 Goldring Centre Final
  York * 59 Guelph 112 Guelph Gryphons Athletic Centre Final
  Windsor * 72 Nipissing 34 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  Waterloo * 61 Ottawa 97 Montpetit Hall Final
  Lakehead * 45 Ryerson 74 Mattamy Athletic Centre Final
11/03/2019 Queen's * 98 Ontario Tech 64 Campus Recreation & Wellness Centre Final
11/06/2019 Laurier * 52 York 51 Tait McKenzie Centre Final
11/08/2019 Ottawa * 98 Ontario Tech 51 Campus Recreation & Wellness Centre Final
  Guelph * 72 Brock 65 Bob Davis Gym Final
  Waterloo * 48 Lakehead 68 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Windsor 52 Ryerson 69 Mattamy Athletic Centre Final
  Western * 69 Laurentian 57 Ben F. Avery Gymnasium Final
  Carleton * 71 Queen's 76 Athletics & Recreation Centre Final
  Algoma * 56 McMaster 79 Burridge Gymnasium Final
11/09/2019 Guelph * 92 McMaster 60 Burridge Gymnasium Final
  Carleton * 69 Ontario Tech 42 Campus Recreation & Wellness Centre Final
  Western * 79 Nipissing 51 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  Windsor * 86 Toronto 47 Goldring Centre Final
  Ottawa * 75 Queen's 81 Athletics & Recreation Centre Final
  Laurier * 58 Lakehead 55 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Algoma * 50 Brock 66 Bob Davis Gym Final
11/10/2019 Nipissing * 69 Laurentian 71 Ben F. Avery Gymnasium Final
  Waterloo * 72 York 84 Tait McKenzie Centre Final
11/15/2019 York * 52 Toronto 47 Goldring Centre Final
  Laurentian * 45 Waterloo 64 Physical Activities Complex Final
  Ontario Tech * 44 Windsor 91 St. Denis Centre Final
  Carleton * 78 Algoma 57 George Leach Centre Final
  Nipissing * 73 Laurier 75 Athletic Complex Gym Final - 2OT
  Lakehead * 51 Brock 68 Bob Davis Gym Final
  Ottawa * 77 Guelph 74 Guelph Gryphons Athletic Centre Final - OT
  Queen's * 64 Western 87 Alumni Hall Final
11/16/2019 Toronto * 56 McMaster 78 Burridge Gymnasium Final
  Ryerson * 52 York 67 Tait McKenzie Centre Final
  Ontario Tech * 53 Western 79 Alumni Hall Final
  Queen's * 66 Windsor 82 St. Denis Centre Final
  Laurentian * 57 Laurier 65 Athletic Complex Gym Final
  Nipissing * 58 Waterloo 53 Physical Activities Complex Final
  Lakehead * 39 Brock 72 Bob Davis Gym Final
11/17/2019 Ottawa * 65 Algoma 66 George Leach Centre Final - OT
  Carleton * 72 Guelph 62 Guelph Gryphons Athletic Centre Final
11/20/2019 Western * 78 Waterloo 58 Physical Activities Complex Final
  Ryerson * 82 Ontario Tech 33 Campus Recreation & Wellness Centre Final
  Guelph * 51 Laurier 55 Athletic Complex Gym Final
11/22/2019 McMaster * 70 Laurentian 57 Ben F. Avery Gymnasium Final
  Windsor * 75 Algoma 61 George Leach Centre Final
  Toronto * 76 Queen's 83 Athletics & Recreation Centre Final
  York * 49 Ottawa 57 Montpetit Hall Final
  Lakehead * 54 Carleton 65 Raven's Nest Final
  Brock * 62 Nipissing 41 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
11/23/2019 Western * 74 Laurier 59 Athletic Complex Gym Final
  Waterloo * 49 Guelph 77 Guelph Gryphons Athletic Centre Final
  Windsor * 55 Algoma 43 George Leach Centre Final
  Toronto * 55 Ontario Tech 54 Campus Recreation & Wellness Centre Final
  York * 53 Carleton 57 Raven's Nest Final
  Brock * 86 Laurentian 64 Ben F. Avery Gymnasium Final
  McMaster * 74 Nipissing 48 Robert J Surtees Student Athletics Centre Final
  Lakehead * 46 Ottawa 76 Montpetit Hall Final
  Ryerson * 73 Queen's 66 Athletics & Recreation Centre Final
11/27/2019 Guelph * 61 Windsor 73 St. Denis Centre Final
  Laurier * 46 Western 74 Alumni Hall Final
  Toronto * 56 Ryerson 75 Mattamy Athletic Centre Final
11/29/2019 Algoma * 59 Waterloo 65 Physical Activities Complex Final
  Laurentian * 58 Carleton 79 Raven's Nest Final
  Brock * 82 McMaster 80 Burridge Gymnasium Final
  York * 66 Lakehead 67 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Nipissing * 44 Ottawa 91 Montpetit Hall Final
  Ontario Tech * 47 Queen's 76 Athletics & Recreation Centre Final
11/30/2019 Ryerson * 65 Laurier 46 Athletic Complex Gym Final
  Western * 64 Guelph 60 Guelph Gryphons Athletic Centre Final
  McMaster * 66 Toronto 76 Goldring Centre Final
  York 82 Lakehead 57 CJ Sanders Fieldhouse Final
  Algoma * 70 Waterloo 58 Physical Activities Complex Final
  Nipissing * 47 Carleton 78 Raven's Nest Final
  Laurentian * 41 Ottawa 68 Montpetit Hall Final
 
December
12/04/2019 Ottawa * 66 Carleton 49 Raven's Nest Final
 
January
01/08/2020 Ryerson *   McMaster   Burridge Gymnasium 6:00 PM EST
  Guelph *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 6:00 PM EST
  Waterloo *   Laurier   Athletic Complex Gym 6:00 PM EST
  Brock *   York   Tait McKenzie Centre 6:00 PM EST
01/10/2020 Western *   Toronto   Goldring Centre 6:00 PM EST
  Carleton *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 6:00 PM EST
  Ottawa *   Laurentian   Ben F. Avery Gymnasium 6:00 PM EST
01/11/2020 Western *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 12:00 PM EST
  Guelph *   Waterloo   Physical Activities Complex 1:00 PM EST
  Windsor *   Laurier   Athletic Complex Gym 2:00 PM EST
  Algoma *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 6:00 PM EST
  Toronto *   Brock   Bob Davis Gym 6:00 PM EST
  Ottawa *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 6:00 PM EST
  Carleton *   Laurentian   Ben F. Avery Gymnasium 6:00 PM EST
  McMaster *   York   Tait McKenzie Centre 6:00 PM EST
01/13/2020 Algoma *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 11:00 AM EST
01/15/2020 Ryerson *   Waterloo   Physical Activities Complex 6:00 PM EST
  Windsor *   McMaster   Burridge Gymnasium 6:00 PM EST
  Western *   Brock   Bob Davis Gym 6:00 PM EST
  Laurier *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 6:00 PM EST
01/17/2020 Ontario Tech *   Carleton   Raven's Nest 6:00 PM EST
  Queen's *   Ottawa   Montpetit Hall 6:00 PM EST
  Laurentian *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 6:00 PM EST
  Toronto *   Waterloo   Physical Activities Complex 6:00 PM EST
  Lakehead *   Algoma   George Leach Centre 6:00 PM EST
01/18/2020 Western *   McMaster   Burridge Gymnasium 12:00 PM EST
  Queen's *   Carleton   Raven's Nest 6:00 PM EST
  Windsor *   Brock   Bob Davis Gym 6:00 PM EST
  Ontario Tech *   Ottawa   Montpetit Hall 6:00 PM EST
  Ryerson *   Toronto   Goldring Centre 6:00 PM EST
01/19/2020 Lakehead *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 12:00 PM EST
01/22/2020 Guelph *   Western   Alumni Hall 6:00 PM EST
  Waterloo *   Windsor   St. Denis Centre 6:00 PM EST
01/24/2020 Nipissing *   York   Tait McKenzie Centre 11:00 AM EST
  Ottawa *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 6:00 PM EST
  Ontario Tech *   Brock   Bob Davis Gym 6:00 PM EST
  Queen's *   McMaster   Burridge Gymnasium 6:00 PM EST
  Laurentian *   Lakehead   CJ Sanders Fieldhouse 6:00 PM EST
  Algoma *   Laurier   Athletic Complex Gym 6:00 PM EST
  Carleton *   Toronto   Goldring Centre 6:00 PM EST
01/25/2020 Algoma *   Laurier   Athletic Complex Gym 1:00 PM EST
  Windsor *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 1:00 PM EST
  Ontario Tech *   McMaster   Burridge Gymnasium 6:00 PM EST
  Queen's *   Brock   Bob Davis Gym 6:00 PM EST
  Nipissing *   Lakehead   CJ Sanders Fieldhouse 6:00 PM EST
  Laurentian *   York   Tait McKenzie Centre 6:00 PM EST
  Carleton *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 6:00 PM EST
  Ottawa *   Toronto   Goldring Centre 6:00 PM EST
01/29/2020 York *   Brock   Bob Davis Gym 6:00 PM EST
  McMaster *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 6:00 PM EST
01/31/2020 Waterloo *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 6:00 PM EST
  Ottawa *   Windsor   St. Denis Centre 6:00 PM EST
  Algoma *   Laurentian   Ben F. Avery Gymnasium 6:00 PM EST
  Carleton *   Western   Alumni Hall 6:00 PM EST
  Laurier *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 6:00 PM EST
  Lakehead *   Toronto   Goldring Centre 6:00 PM EST
  Guelph *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 6:00 PM EST
 
February
02/01/2020 York *   McMaster   Burridge Gymnasium 1:00 PM EST
  Carleton *   Windsor   St. Denis Centre 6:00 PM EST
  Algoma *   Nipissing   Robert J Surtees Student Athletics Centre 6:00 PM EST
  Lakehead *   Toronto   Goldring Centre 6:00 PM EST
  Guelph *   Laurentian   Ben F. Avery Gymnasium 6:00 PM EST
  Brock *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 6:00 PM EST
  Laurier *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 6:00 PM EST
  Waterloo *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 6:00 PM EST
  Ottawa *   Western   Alumni Hall 6:00 PM EST
02/05/2020 McMaster *   Laurier   Athletic Complex Gym 11:00 AM EST
  Ryerson *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 12:00 PM EST
02/07/2020 Lakehead *   Western   Alumni Hall 1:00 PM EST
  York *   Windsor   St. Denis Centre 6:00 PM EST
  Brock *   Laurier   Athletic Complex Gym 6:00 PM EST
  Carleton *   Ottawa   Capital Hoops Classic - The Arena at TD Place 6:00 PM EST
  Nipissing *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 6:00 PM EST
  McMaster *   Waterloo   Physical Activities Complex 6:00 PM EST
  Laurentian *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 6:00 PM EST
  Toronto *   Algoma   George Leach Centre 6:00 PM EST
02/08/2020 Brock *   Waterloo   Physical Activities Complex 12:00 PM EST
  Nipissing *   Queen's   Athletics & Recreation Centre 6:00 PM EST
  Lakehead *   Windsor   St. Denis Centre 6:00 PM EST
  York *   Western   Alumni Hall 6:00 PM EST
  Laurentian *   Ontario Tech   Campus Recreation & Wellness Centre 6:00 PM EST
02/09/2020 Toronto *   Guelph   Guelph Gryphons Athletic Centre 1:00 PM EST
  Ryerson *   Algoma   George Leach Centre 1:00 PM EST
02/12/2020 Ontario Tech *   York   Tait McKenzie Centre 6:00 PM EST
02/14/2020 Guelph *   Algoma   George Leach Centre 6:00 PM EST
  Queen's *   York   Tait McKenzie Centre 6:00 PM EST
  Nipissing *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 6:00 PM EST
  Ontario Tech *   Lakehead   CJ Sanders Fieldhouse 6:00 PM EST
  Windsor *   Waterloo   Physical Activities Complex 6:00 PM EST
  McMaster *   Carleton   Raven's Nest 6:00 PM EST
  Laurentian *   Toronto   Goldring Centre 6:00 PM EST
  Brock *   Ottawa   Montpetit Hall 6:00 PM EST
02/15/2020 Windsor *   Western   Alumni Hall 3:00 PM EST
  Brock *   Carleton   Raven's Nest 6:00 PM EST
  Nipissing *   Toronto   Goldring Centre 6:00 PM EST
  Laurentian *   Ryerson   Mattamy Athletic Centre 6:00 PM EST
  Laurier *   Waterloo   Physical Activities Complex 6:00 PM EST
  McMaster *   Ottawa   Montpetit Hall 6:00 PM EST
  Queen's *   Lakehead   CJ Sanders Fieldhouse 6:00 PM EST
  Guelph *   Algoma   George Leach Centre 6:00 PM EST
* Conference